رفتن به محتوای اصلی
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

کلاهبرداری سایبری از زوار اربعین/ از اتصال به وای‌فای ناشناس خودداری کنید

کلاهبرداری سایبری از زوار اربعین/ از اتصال به وای‌فای ناشناس خودداری کنید

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا از شیوه جدید کلاهبرداری به بهانه ثبت نام و خرید بلیت برای زوار اربعین حسینی خبر داد.

سرهنگ پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به برخی کلاهبرداری‌های اینترنتی به بهانه ثبت نام و خرید بلیت برای زوار اربعین حسینی از طریق سایت‌های جعلی اظهار داشت: زائران اباعبدالله الحسین(ع) هنگام پرداخت هزینه بلیت به صورت اینترنتی، نکات ایمنی را رعایت و حتی‌الامکان از مکان‌های مورد اعتماد برای ثبت نام و پرداخت‌های اینترنتی هزینه‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: مجرمان با طراحی سایت‌های شبیه سایت‌های اصلی که درگاه‌های بانکی جعلی نیز دارد، اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی افراد کرده و برای اخذ اطلاعات حساب شهروندان مثل رمز عبور و اطلاعات بانکی، کاربران را به صفحات جعلی موسوم به فیشینگ می‌کشانند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن بیان اینکه شهروندان باید مراقب باشند تا در دام فیشر‌ها و سایت‌های جعلی که فقط برای سرقت اطلاعات بانکی افراد راه‌اندازی شده‌اند، نیافتند، گفت: به زائران اربعين حسينی توصيه می‌كنيم حتماً به آدرس آن، كه در نوار ابزار آمده توجه كنند كه در آن از پروتكل https استفاده شده باشد، در غير اين صورت سايت مذكور جعلی است.

وی عنوان داشت: همچنین در نوار آدرس این وب‌سایت یک علامت قفل شکل است که تمام الزامات و مشخصات سازمان حج و زیارت قابل‌ مشاهده است که اگر اطلاعاتی غیر از اطلاعات این سازمان در آن وجود داشت، حاکی از جعلی بودن این سایت بوده و کاربران می‌بایست از ثبت‌ نام در آن خودداری کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا از متقاضیان خواست برای ثبت نام به صورت حضوری به دفاتر مجاز و مورد تأیید سازمان حج و زیارت مراجعه و از ارائه مدارک هویتی از قبیل گذرنامه به افراد غیر مسئول خودداری کنند.

سرهنگ پاشایی توصیه کرد: زائران برای ثبت‌نام به سایت اصلی سازمان حج و زیارت به نشانی haj.ir مراجعه و از کپی کردن یا رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود، خودداری کنند و برای تهیه ویزا به دفاتر معتبر و رسمی مراجعه و در سامانه سماح ثبت‌ نام کنند.

وی به منظور آگاهی بیشتر زائران اربعین و پیشگیری از وقوع جرایم سایبری و ایجاد مشکل برای هموطنان، توصیه کرد: از اتصال به دستگاه‌های وای‌فای ناشناس در طول سفر خودداری کنید، در پایان استفاده از اینترنت وای‌فای تلفن همراه خود را غیر فعال کنید، از ذخیره اطلاعات مهم بانکی بر روی حافظه تجهیزات هوشمند که در طول مسیر همراهتان است، بپرهیزید و اطلاعات شخصی و محرمانه خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

 

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در خاتمه اظهار داشت: شهروندان می‌توانند موارد مشکوک را در سایت پلیس فتا ناجا به آدرس www.cyberpolice.ir قسمت ثبت گزارش‌های مردمی اعلام کنند.

۴۹