رفتن به محتوای اصلی
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

کلاهبرداری میلیونی در مازندران از طریق اسکیمر

کلاهبرداری میلیونی در مازندران از طریق اسکیمر

رئیس پلیس فتا مازندران از شناسایی باند کلاهبرداری که به بهانه نصب اپلیکیشن فروش اینترنتی در فروشگاه‌های سطح شهر با استفاده از دستگاه اسکیمر اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب افراد می‌کردند، خبر داد.

سرهنگ حسن محمدنژاد رئیس پلیس فتا استان مازندران در تشریح این خبر اعلام کرد: اخیراً در روزهای متوالی تعداد ۱۲ نفر از شهروندان با ارائه مرجوعه قضایی به پلیس فتا شهرستان قائمشهر مراجعه و اظهار داشتند؛ چندی پیش متوجه شدیم از حسابمان به صورت غیرمجاز برداشت شده است، از این‌رو پیگیر موضوع شده‌ایم.‌

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به شکایت‌های صورت‌گرفته و با هماهنگی مقام محترم قضایی، مراتب در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت که با تحقیقات تخصصی و اطلاعاتی صورت‌گرفته مشخص‌ گردید متهمین علاوه بر این افراد، اقدام به سرقت از حساب بانکی افراد دیگری به این شیوه و شگرد نیز نموده‌اند.

این مسئول انتظامی افزود: به همین منظور با بررسی‌های اولیه به‌عمل آمده مشخص گردید مجرمین با استفاده از روش اسکیمر اقدام به برداشت از حساب شکات به مبلغ ۷۵۰ میلیون ریال نموده‌اند. در ادامه با تحقیقات بیشتر مشخص گردید که شکات پرونده قبلاً در بازه زمانی یک ماهه به مغازه فست فود در مرکز شهر قائمشهر مراجعه و اقدام به خرید از طریق دستگاه pos مغازه مذکور نموده‌اند.

سرهنگ محمدنژاد اشاره کرد: در ادامه مأمورین این پلیس جهت بازرسی به مغازه مورد نظر عزیمت و با مجوز قضایی و هماهنگی صورت گرفته سیستم‌ها، دستگاه‌های رایانه‌ای و pos را بررسی کردند که مورد مشکوکی مشاهده نشد. اما با بررسی‌های دقیق‌تر مشخص شد که فردی با مالک فروشگاه در گذشته دور آشنا بوده و چندی پیش برای تهیه اپلیکیشن فروش اینترنتی فروشگاه، جهت نوبت‌دهی به آنجا آمده بود و به بهانه‌های مختلف به صندوق دسترسی داشت و سرانجام متهم به هویت معلوم که دارای سوابق متعددی در خصوص قمار و کلاهبرداری نیز بود شناسایی گشت.

وی گفت: در ادامه با هماهنگی مرجع محترم قضائی مأمورین پلیس فتا شهرستان قائمشهر محل اختفای متهم را شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه متهم را دستگیر و در بازرسی از محل سکونتش تعدادی وسایل الکترونیکی، بیش از ۱۰۰ عدد کارت بانکی کپی شده، چندین عدد کارت ملی و کارت بانکی جعلی کشف و ضبط گردید. در تحقیقات به عمل آمده متهم ضمن اقرار به بزه انتسابی عنوان داشت؛ بنده در فروردین ماه سال جاری اقدام به تهیه دستگاه اسکیمر نمودم و سپس با مراجعه به اغذیه فروشی‌های سطح شهر به آن‌ها پیشنهاد ساخت اپلیکیشن فروش اینترنتی فروشگاه جهت نوبت‌دهی را می‌دادم. در خرداد ماه سال جاری با یک فست فود در مرکز شهر قائشمهر قراردادی را منعقد نمودم و به منظور آموزش، ۴ روز متوالی به مغازه مورد نظر مراجعه و با راه‌اندازی دستگاه اسکیمر، اطلاعات حساب بانکی افراد را کپی می‌کردم و سپس در بازه زمانی ۳ روزه اقدام به برداشت مبلغی در حدود ۸۰۰ میلیون ریال از حساب بانکی اشخاص کردم.

همچنین سرهنگ محمدنژاد افزود: در ادامه دو نفر از همدستان متهم که متواری شده بودند توسط کارآگاهان پلیس فتا شهرستان قائمشهر دستگیر شدند و با بررسی سیستم‌های رایانه‌ای متهمین، اطلاعات حساب بانکی تعداد ۲۱۲ نفر از مالباختگان کشف و شناسایی گردید. سرانجام متهمین پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی قرار گرفتند.

رئیس پلیس فتا مازندران در پایان به هموطنان هشدار داد: به منظور افزایش امنیت در زمینه استفاده از کارت‌های بانکی و خدمات بانکی باید فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتری انجام شود و مردم نیز نباید برای پرداخت، اعتماد بیش از حد به فروشندگان داشته باشند؛ از این‌رو از شهروندان درخواست می‌شود برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده، از فروشندگان بخواهند تا خودشان عملیات پرداخت را انجام دهند یا شخصاً رمز کارت اعتباری خود را وارد کنند.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

۴۹