رفتن به محتوای اصلی
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

گوشی‌های هوشمند، بیماری‌های گیاهان را تشخیص می‌دهند

گوشی‌های هوشمند، بیماری‌های گیاهان را تشخیص می‌دهند

محققان به تازگی دستگاهی را ارائه کردند که با اتصال به گوشی‌های هوشمند می‌تواند بیماری‌های گیاهان را تشخیص دهد.

محصولات گیاهی به هنگام تنفس از طریق منافذ موجود بر روی برگ‌هایشان، مجموعه‌ای از ترکیبات آلی فرار را به هوا آزاد می‌کنند.

 اکنون محققان دستگاه جدیدی را ارائه کردند که با اتصال به گوشی‌های هوشمند می‌تواند این مواد شیمیایی را در مدت چند دقیقه تجزیه و تحلیل و بیماری‌های گیاهان را تشخیص دهد.

از آنجایی که برخی از این ترکیبات آلی فرار با بیماری‌های خاصی مرتبط هستند، دستگاه جدید با خوانش این ترکیبات، می‌تواند بیماری‌ها را تشخیص دهد.

 این دستگاه جدید توسط دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی ارائه و به گونه‌ای طراحی شده که در بالای لنز دوربین گوشی‌های هوشمند قرار می‌ گیرد.

کشاورزان برای شروع کار با این دستگاه، باید برگی از گیاه مورد نظر را به مدت ۱۵ دقیقه در لوله آزمایشی قرار دهند و در آن را ببندند. ۱۵ دقیقه بهترین زمان برای آزاد شدن ترکیبات آلی فرار گیاهان است.

سپس آنها باید در محفظه را باز کرده و لوله پلاستیکی نازکی را در آن قرار دهند تا مجموعه‌ای از گازهای شیمیایی انباشته شده در لوله آزمایش را به محفظه هوای داخل  دستگاه منتقل شود.

 

داخل این محفظه یک نواری از کاغذ تست وجود دارد که حاوی نقاط واکنش‌گری است که به هنگام قرار گرفتن در معرض ترکیبات آ‌لی فرار تغییر رنگ می‌دهند. دوربین گوشی نیز تصاویری از این لکه‌ها را به نمایش می‌گذارد و کشاورزان با تحلیل این رنگ‌ها متوجه بیماری گیاهان می‌شوند. 

 

منبع:خبرگزاری فارس

۴۹