رفتن به محتوای اصلی
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
.

دسته بندی اخبار

دسته بندی عمومی

۶ صنعتی که با روی کار‌آمدن زنجیره بلوکی زیر‌و‌رو می‌شوند

۶ صنعتی که با روی کار‌آمدن زنجیره بلوکی زیر‌و‌رو می‌شوند

بسیاری از صنایع اثرات زنجیره بلوکی را احساس خواهند کرد، برخی از آن‌ها سریع‌تر به این درک می‌رسند و بعضی دیگر به تدریج متوجه اهمیت آن خواهند شد.

کاربردهای زنجیره بلوکی از نظر عموم به بیت‌کوین یا همان ارز دیجیتال محدود می‌شود. حال آن که این فناوری نوظهور قابلیت‌های چشم‌گیرتری دارد. تکنولوژی زنجیره بلوکی توانایی منحصر بفردی برای ایجاد یک تغییر و تحول اساسی در جهان دارد. در واقع، زنجیره بلوکی یک پایگاه داده‌ی باز برای تعاملات مالی است و امکانات بی‌شمار آن می‌تواند در حین کارآمدی، ایمنی و سرعت را هم فراهم کند. در ادامه به معرفی ۶ صنعتی خواهیم پرداخت که با ورود زنجیره بلوکی متحول خواهند شد:

۱. شبکه‌های انرژی

زنجیره بلوکی برای این معضل هم راه حلی دارد. در حال حاضر، در بخش بروکلین و مناطق مجاور آن، شبکه‌های هوشمندی در حال آزمایش است؛ به این ترتیب شهروندان این مناطق که از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنند، می‌توانند با کمک زنجیره بلوکی، انرژی را طی قراردادهای هوشمند خرید و فروش کنند.

تمام این تراکنش‌های مالی توسط زنجیره بلوکی  تایید و ایمن می‌شود و نیاز به هیچ شرکت نیروگاهی واسطه‌ای در این میان وجود ندارد. بنابراین قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند و از طرفی دیگر بازدهی زیاد می‌شود.

۲. بنگاه‌های معاملات املاک

هر کسی که قصد خرید یا فروش ملکی را داشته باشد، گذر او به بنگاه‌های املاک می‌افتد. در حالی که زنجیره بلوکی این پتانسیل را دارد که معاملات مربوط به ملک را به صورت آنلاین و امن ارایه دهد. به این ترتیب، فروشندگان می‌توانند عملیات انتقال سند را انجام دهند و خریداران هم از طریق ارز رمزگذاری شده اقدام به پرداخت پول کنند. از طرفی زنجیره بلوکی می‌تواند در خصوص ارسال سوابق مالکیت به سازمان‌های دولتی هم موثر باشد.

۳. بخش‌های درمانی

زنجیره بلوکی می‌تواند پایگاه داده‌ای از تمامی اطلاعات مربوط به سلامت ما مانند نسخه‌های پزشکی، عکس‌های رادیولوژی، ویزیت‌های اورژانسی و اطلاعات بیمه‌ای تهیه کند. تقریبا وضعیت سلامت هر شخص در طول زندگی‌اش با تغییراتی همراه است. با زنجیره بلوکی می‌توان شرایطی را تصور کرد که اطلاعات سلامتی فرد از بدو تولد تا پایان عمر او ثبت شود.

از طرفی، این سیستم می‌تواند زندگی شما را نجات دهد. زیرا پزشکان اورژانس مجاز هستند تا به اطلاعاتی نظیر آلرژی‌ها، نوع گروه خون و حتی اطلاعات ژنتیکی شما دسترسی داشته باشند تا در شرایطی که قادر به توضیح نیستید، تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند. این سیستم می‌تواند در بهبود وضعیت سلامت در کشورهای در حال توسعه که به پایگاه داده‌های دیجیتالی دسترسی ندارند، انقلاب ایجاد کند. در اوایل سال جاری، پنج گروه مراقبت‌های بهداشتی اقدام به اجرای آزمایشی این برنامه کرده‌اند.

۴. حمل و نقل

زنجیره بلوکی پتانسیل‌هایی در خصوص فعال کردن اینترنت اشیاء در شهرهای هوشمند دارد.‌ علائم خیابانی، چراغ‌های راهنمایی، اتومبیل‌ها و دیگر اشیای متحرک و ساکن می‌توانند به سنسورهایی مجهز شوند تا داده‌های مربوط را جمع‌آوری و ارسال کنند. به این ترتیب، اتوبوس‌ها، ترامواها، وسایل نقلیه‌ی اورژانسی و دیگر خودروها می‌توانند سریع‌ترین مسیر را پیدا کرده و از ایجاد ترافیک اجتناب شود. نتیجه نهایی چه خواهد شد؟ شلوغی کم‌تر، رفت و آمد سریع‌تر و کاهش انتشار کربن؛ از طرفی، زنجیره بلوکی  می‌تواند به رانندگان کمک کند تا محل مناسب برای پارک اتومبیل خود را پیدا کنند و گزارش‌های مربوط به تصادفات یا ایرادات اتومبیل را گزارش دهند.

۵. آموزش

هم‌زمان که دوره‌های آموزشی آنلاین (MOOCS) در جهان رشد پیدا کرده و فراگیر شده است، نیاز به سیستمی وجود دارد که بتواند سوابق تحصیلی دانش‌آموختگان این دوره‌ها را ثبت کند. زنجیره بلوکی  می‌تواند امکانی را به وجود آورد که افراد، مدرک معتبر خود را دریافت کنند و امکان جعل این مدارک وجود نداشته باشد. به این ترتیب، تمام این گواهینامه‌های پایان دوره می‌توانند توسط زنجیره بلوکی ذخیره شوند و به راحتی به کارفرمایان و سایر موسسات دانشگاهی ارسال شوند. این قابلیت به تقویت و اعتبار سازمان‌های آموزشی غیرانتفاعی کمک می‌کند و به کارفرمایان اطمینان می‌دهد که افراد مناسب را برای استخدام انتخاب می‌کنند.

براین مبنا بسیاری از صنایع اثرات مثبت زنجیره بلوکی  را احساس خواهند کرد. برخی از آن‌ها سریع‌تر به این درک می‌رسند و بعضی دیگر به تدریج متوجه اهمیت آن خواهند شد. فرصت‌های پیش روی آینده بی‌شمار هستند. با این حال، سخت‌ترین بخش مربوط به زنجیره بلوکی تبیین آن برای عموم و استفاده از قابلیت آن در استخدام استعدادهای برتر در شرکت‌ها است. هر چند که این مورد هم با گذر زمان حل خواهد شد.  

۶. صنعت نظامی

سازمان‌های دارپا (DARPA) و ناتو (Nato) به طور مشترک، درخواست تولید برنامه‌ای نظامی با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی (BlockChain) را ارائه داده‌اند. دارپا می‌خواهد برای ایجاد یک سامانه‌ی پیام‌رسان امن از قدرت فناوری زنجیره بلوکی استفاده کند. طرح اولیه‌ این پیام‌رسان «بستر پیام‌رسان امن (Secure Messaging Platform)‌» نام گرفته و بخشی از برنامه‌ی «تحقیقات نوآوری کسب‌وکار کوچک (SBIR)» به حساب می‌آید. هدف این پروژه ایجاد پیام‌رسانی برای انتقال پیام از طریق یک پروتکل امن غیرمتمرکز، در سراسر کانال‌های امن چندگانه است. این پیام‌رسان شامل پروتکل حمل‌ونقل، رمزگذاری پیام از طریق روش‌های مختلف و اجرای نسخه‌ی سفارشی‌سازی شده از زنجیره بلوکی است و از آن برای شکستن پیام و بازسازی آن استفاده می‌کند.

دارپا توضیح می‌دهد که طرح بستر پیام‌رسان امن، اجازه‌ آزمایش روی اکوسیستم شبکه‌ وزارت دفاع را به دست آورده است.

در بخشی از متن طرح مذکور آمده است: «با انجام این کار، بخش‌های مهمی از زیرساخت دفاتر وزارت دفاع می‌توانند اسناد را در یک شبکه‌ی غیر متمرکز بدون آن‌که شناسایی شده و مورد هجوم هکرها قرار گیرند، ارسال و دریافت کنند.  این موضوع خطر حمله را نسبت به روش مکاتبه‌ پیامکی سنتی رایج کاهش داده و تأخیرهای به وجود آمده را از بین خواهد برد.»

وزارت دفاع آمریکا قصد دارد در یک فرآیند سه مرحله‌ای به هدف ذکر شده دست پیدا کند. این موضوع شامل یک سامانه‌ی پیام‌رسان امن با معماری غیرمتمرکز و زنجیره بلوکی می‌شود. این پیام‌رسان می‌تواند پیغام‌ها را به‌صورت زنده مدیریت کرده به جلو و عقب هدایت کند یا در صورت لزوم وجود آن‌ها را انکار کرده و از بین ببرد. زیرساخت‌های غیرمتمرکز در برابر حملات سایبری انعطاف‌پذیر هستند. همچنین افراد به‌راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

مرحله‌ی اول: هدف این مرحله، ایجاد یک پیام‌رسان غیرمتمرکز ویژه با استفاده از چارچوب‌های به‌ کار رفته در زنجیره بلوکی است.

مرحله دوم: در این مرحله ویژگی های یک نمونه اولیه مانند، توسعه، ارزیابی و آزمایش می‌شوند.

مرحله‌ی سوم: در این مرحله تمرکز روی پیاده‌سازی یک نسخه‌ی کامل و بستری برای صنایع و تجارت گذاشته خواهد شد.

با توجه به توضیحات مرحله‌ی اول و پیاده‌سازی با استفاده از زنجیره بلوکی، می‌توان به پروژه‌ی هایپرلجر (Hyperledger Project) بنیاد لینوکس (Linux Foundation) اشاره کرد. این پروژه در ماه دسامبر سال گذشته شروع شد تا یک‌ سامانه توزیع شده با استانداردهای منبع باز بر‌پایه‌ی زنجیره بلوکی، برای استفاده در صنایع مختلف ایجاد شود. پروژه‌ی هایپرلجر توسط شرکت‌هایی مانند آی. بی. ام، اینتل و اکسنچر آمریکا (Accenture) و چندین بانک و موسسه‌ی دیگر حمایت می‌شود.

در حالی که دارپا ادعا می‌کند از پروژه‌ی هایپرلجر استفاده نمی‌کند؛ اما بخشی از متن طرح اولیه این پیام‌رسان، نشان می‌دهد که دارپا به‌شدت به استفاده از این طرح تشویق شده است.

کوین شهبازی (Kevin Shahbazi)، مدیرعامل شرکت امنیتی بر پایه خدمات ابری لاگ‌می‌وانس (LogMeOnce)، گفت: «این یک حرکت عالی است و جاده را برای بسیاری از کارآفرین‌ها هموار می‌کند تا آستین بالا زده و شروع به همکاری بکنند.»

شهبازی افزود: «فناوری زنجیره بلوکی قابلیت اعتماد بالاتری نسبت به سامانه‌های قدیمی دارد؛ زیرا می‌تواند به‌جای نگهداری معاملات و پیام‌ها در یک محیط مرکزی آن را به‌صورت توزیع شده در خود نگهدارد. این عمل، کار هکرها را سخت‌تر و شناسایی آن‌ها را ساده‌تر می‌کند.»

اِمین‌گان‌سیرر (Emin Gun Sirer)، استاد علوم رایانه دانشگاه کرنل آمریکا (Cornell University)، گفت: «پروتکل زنجیره بلوکی، کلاس جدیدی از پروتکل‌ها است که به علت توزیع شده بودن، در برابر حملات انعطاف بالایی از خود نشان می‌دهد. بسیار جالب است که دولتمردان به تمام مباحث زمینه‌ی سامانه‌های رایانه‌ای علاقه‌مند شده و توجه نشان می‌دهند.»

از طرفی سازمان ارتباطات و اطلاعات ناتو در حال ارزیابی پیشنهادی ارائه شده در چالش نوآوری (۲۰۱۶ Innovation Challenge) است. این کار با هدف افزایش سرعت تحول و یافتن راه‌هایی برای حمایت از  «NATO C4ISR» و توانایی‌های نیازهای سایبری صورت می‌گیرد. در خواست ناتو شامل بخشی با عنوان «کاربردهای نظامی زنجیره بلوکی است که شامل به‌کارگیری این فناوری در تدارکات نظامی، امور مالی و دیگر بخش‌هایی که آن کاربرد دارد، می‌شود.» 

 

 

۴۹